Аспирант

Житова Елена Сергеевна

Иванюк Г.Ю., Кривовичев С.В., Яковенчук В.Н., Пахомовский Я.А., Михайлова Ю.А.

Кристаллохимия пироаурита из Ковдорского массива (Кольский п-ов, Россия) и Fe-Mn месторождения Лонгбан (Вермланд, Швеция)

(2016) Записки Российского минералогического общества, 145 (3), с. 81-94.

Zhitova E.S., Krivovichev S.V., Pekov I.V., Yakovenchuk V.N., Pakhomovsky Ya.A.

Correlation between the d-value and the M2+:M3+ cation ratio in Mg–Al–CO3 layered double hydroxides

(2016) Applied Clay Science, 130, pp. 2-11.

Калашникова Г. О., Селиванова Е. А., Пахомовский Я. А., Житова Е. С., Яковенчук В. Н., Иванюк Г. Ю., Николаев А. И.

Получение новых функциональных материалов методом самосборки титаносиликатных наноблоков Ti2Si4O10(OH)4

(2015) Новые технологии получения и обработки материалов, 10, с. 64-72.

Паникоровский Т.Л., Житова Е.С., Кривовичев С.В., Золотарев А.А.мл., Бритвин С.Н., Яковенчук В.Н., Кржижановская М.Г.

Температурный "эффект памяти" в политипах квинтинита -2Н, 3R и 1M

(2015) Записки Российского минералогического общества, 144 (2), с. 109-119.

Yakovenchuk V.N., Krivovichev S.V., Ivanyuk G.Y., Pakhomovsky Ya.A., Selivanova E.A., Zhitova E.S., Kalashnikova G.O., Zolotarev A.A., Mikhailova J.A., Kadyrova G.

Kihlmanite-(Ce), Ce2TiO2[SiO4](HCO3)2(H2O), a new rareearth mineral from the pegmatites of the Khibiny alkaline massif, Kola Peninsula, Russia

(2014) Mineralogical Magazine, 78 (3), pp. 483-496.

Maiorov V.G., Nikolaev A.I., Krivovichev S.V., Kopkov V.K., Rys'Kina M.P., Zhitova E.S.

Some properties of potassium hexaniobates

(2014) Russian Journal of Inorganic Chemistry, 59 (3), pp. 172-177.

Zhitova E.S., Yakovenchuk V.N., Krivovichev S.V., Zolotarev A.A. Jr, Pakhomovsky Y.A., Ivanyuk G.Yu.

Crystal chemistry of natural layered double hydroxides. 3. The crystal structure of Mg,Al-disordered quintinite-2H

(2010) Mineralogical Magazine, 74 (5), pp. 841-848.

Krivovichev S.V., Yakovenchuk V.N., Zhitova E.S., Zolotarev A.A. Jr, Pakhomovsky Y.A., Ivanyuk G.Yu.

Crystal chemistry of natural layered double hydroxides. 2. Quintinite-1M: first evidence of a monoclinic polytype in M2+-M3+ layered double hydroxides

(2010) Mineralogical Magazine, 74 (5), pp. 833-840.

Crystal chemistry of natural layered double hydroxides. 1. Quintinite-2H-3c from the Kovdor alkaline massif, Kola peninsula, Russia

(2010) Mineralogical Magazine, 74 (5), pp. 821-832.