Доцент, кандидат геолого-минералогических наук

Гуржий Владислав Владимирович

• Образование:
  • 10.2009 Кандидатская диссертация, Кафедра кристаллографии СПбГУ
    Тема диссертации: «Кристаллохимия селенатов уранила с неорганическими и органическими катионами»
  • 06.2007 Магистр геологии (кристаллография), Кафедра кристаллографии СПбГУ
  • 06.2005 Бакалавр геологии (кристаллография), Кафедра кристаллографии СПбГУ
  • Преподаваемые дисциплины:
  • Институт наук о Земле СПбГУ:
  • Кристаллография
  • Кристаллооптика
  • Кристаллохимия
  • Рентгеноструктурный анализ
  • Кристаллохимия минералов и синтетических соединений с токсичными и радиоактивными элементами
  • Институт химии СПбГУ:
  • Структурная кристаллография
  • Кристаллохимия и рентгенография
  • Дополнительная образовательная программа СПбГУ:
  • Рентгеноструктурный анализ
  • Научные интересы:
  • кристаллография, рентгенография, минералогия, материаловедение, радиохимия, соединения актинидов с шестивалентными элементами
  • Членство:
  • Российское Минералогическое Общество
  • Награды и почетные звания:
  • 05.2008 The A.A. Inostrantsev Prize of the Saint-Petersburg Society of Naturalists for the best Master thesis in the field of crystallography.
  • 12.2015 The Yu.T. Struchkov Prize for young scientists from the Former Soviet Union for the best research work in the field of X-ray crystallography.
  • 11.2016 Academia Europaea Prize for young Russian scientists for the best scientific work in the field of Earth Sciences.
  • Гранты:
  • 2008 The Committee on Science and Higher Education, Government of St. Petersburg; grant for Ph.D. students; sole PI: Crystal chemistry of uranyl selenates with organic and inorganic cations. RUB 100,000.
  • 2011 The Committee on Science and Higher Education, Government of St. Petersburg; grant for young Ph.D.; sole PI: Investigation of structure, physico-chemical properties and formation of uranium and technetium compounds – important components of highly radioactive wastes of nuclear industry. RUB 150,000.
  • 2012–2013 Russian Foundation for Basic Research, grant for young scientists; sole PI: Crystal chemistry of uranium minerals and its synthetic analogs. RUB 650,000.
  • 2012 The Committee on Science and Higher Education, Government of St. Petersburg; grant for young Ph.D.; sole PI: Structural and physico-chemical studies of uranium and its synthetic analogs. RUB 150,000.
  • 2014–2015 President of Russian Federation Grant for Young Scientists; sole PI: Structural and physico-chemical studies of uranium sulfates and selenates. RUB 1,200,000.
  • 2015 The Committee on Science and Higher Education, Government of St. Petersburg; grant for young Ph.D.; sole PI: Investigation of phase formation, structure and properties of the obtained compounds in the uranium-sulfate and uranium-selenate systems. RUB 150,000.
  • 2016–2017 President of Russian Federation Grant for Young Scientists; sole PI: Crystal chemistry of uranium compounds with tetrahedral oxyanions. RUB 1,200,000.

Список публикаций в формате pdf

ResearchGate